انتقاد رئیس شورای اسلامی شهر کیلان از وضعیت محور صالح‌آباد

folder_openاخبار, اخبار شورای اسلامی شهر, مصاحبه

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر کیلان، بی‌توجهی به وضعیت جاده صالح‌آباد که به عنوان یکی از محورهای اصلی دسترسی به شهر کیلان مطرح است، موجب ایجاد نگرانی‌های بسیاری شده است.

این جاده که تاریخچه‌ای بسیار قدیمی دارد، از لحاظ عدم توجه و اقدامات لازم از سوی مسئولان به بحرانی‌ترین وضعیت خود رسیده است.

در این گفت‌وگو با رئیس شورای اسلامی شهر کیلان به بررسی علل، تبعات و پیشنهاداتی برای حل این بحران خواهیم پرداخت.

 توسعه و توجه لازم شامل حال محور صالح‌آباد نشده/ چه عواملی افزایش روزافزون تردد در این محور را رقم زده‌اند؟

پیمان آقاجان‌احمدی، رئیس شورای اسلامی شهر کیلان در خصوص وضعیت جاده صالح‌آباد (جاده دماوند – کیلان) اظهار کرد: بر اساس سوابق موجود بخش اعظم این محور در گذشته توسط بزرگان کیلان احداث شده که بهره‌برداری روستاهای اطراف از آن و از اتوبوس‌های کیلان را هم در پی داشت و بعدها هم به نام‌های مختلف همچون جاده کیلان، جاده صالح‌آباد و جاده هومند وادان شناخته شده که بر اساس آخرین مصوبه نام‌گذاری نام رسمی آن محور شهید عظیمی است.

وی افزود: در گذر زمان به بار ترافیکی عبوری از این محور که یکی از سه محور اصلی دسترسی به شهر کیلان است با دلایل مختلف افزوده شده، اما به فراخور آن توسعه و توجه لازم شامل حالش نشده است.

رئیس شورای اسلامی شهر کیلان گفت: توسعه شهرها و روستاهای اطراف، افزایش چشمگیر ساخت‌وسازهای منطقه، انتخاب این مسیر جهت حمل‌ونقل کالا و تردد مابین شهرهای جنوب و جنوب شرق استان تهران و جنوب غربی استان سمنان به شهرهای شمالی کشور به‌جای مسیر تهران، اعلام این مسیر توسط اپلیکیشن‌های مسیریاب برای مسافرانی که از شهرهای جنوبی کشور و محور قم – گرمسار قصد عزیمت به شمال (و یا بالعکس) را دارند، احداث شهرک محمودیه، احداث شهرک صنعتی شماره ۲ و… از اصلی‌ترین عوامل افزایش بار ترافیکی عبوری از این محور هستند که در کنار سایر فاکتورها افزایش روزافزون تردد از این محور را رقم زده‌اند.

دپوی زباله و خرابه‌های تخریب ساخت و سازها باعث نازیبایی چشم‌انداز جاده صالح‌آباد شده/ تعریف راه روستایی مادر مشکلات لاینحل جاده است

آقاجان‌احمدی تصریح کرد: فاصله شرایط امروز این محور با الزامات استانداردسازی و حتی قوانین مرتبط از جهات مختلف کم نیست؛ دپوی زباله در چند منطقه و رهاشدگی انواع زباله و پلاستیک و تخلیه نخاله در سراسر محور، خرابه‌های حاصل از تخریب ساخت‌وسازهای غیرمجاز، سگ‌های ولگرد و… طوری باعث نازیبایی چشم‌انداز اطراف شده که انگارنه‌انگار در بخشی از زیبا سرزمین پر افتخار دماوند واقع شده و عدم تطابق عرض با ترافیک عبوری، پیچ‌های تند، کنترل ناکافی انتظامی، برخوردار نبودن از تابلو و علائم به میزان لازم، تردد موتورسیکلت‌ها و ادوات فاقد چراغ در شب و… هم آن را به یک محور با آمار بالای تصادفات جرحی و فوتی مبدل ساخته و تأسف‌برانگیزتر آنکه روند جاری از فردایی به‌مراتب بد، بد و بدتر حکایت دارد.

وی بیان کرد: مشکلات متعدد این محور علی‌رغم اهمیت فراوان و لزوم اقدامات عاجل، موضوع این مبحث نبوده و بنا داریم صرفاً اندکی به بی‌توجهی متولیان اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای به بستر سایر مشکلات و عامل بحرانی‌تر شدن شرایط این محور در آینده بپردازیم.

رئیس شورای اسلامی شهر کیلان خاطرنشان کرد: در حال حاضر این محور راه روستایی تعریف شده که عرض آسفالت و شانه خاکی، نحوه خدمات‌دهی و حتی شیوه کنترل انتظامی محور بر اساس آن مشخص می‌گردد و این دقیقاً مادر مشکلات لاینحل این جاده است.

بارها به لزوم بازنگری جایگاه این جاده اشاره کرده‌ایم/ تردد روزانه بیش از ۱۰۰ دستگاه وسیله نقلیه سنگین از این محور

آقاجان‌احمدی افزود: بر اساس مقررات، راه روستایی دارای سه درجه بوده که در مهم‌ترین آنها یعنی درجه یک با حریم ۱۲/۵ متر از آکس تعداد وسائل نقلیه سنگین پیش‌بینی‌شده عبوری از آن تا پنج سال آینده به طور متوسط از ۸۰ دستگاه در روز کمتر و از ۳۰ دستگاه بیشتر است؛ بنابراین و به استناد همین قوانین از لحظه‌ای که پیش‌بینی شود در پنج سال آینده تعداد وسائل نقلیه سنگین عبوری در روز از یک محور روستایی به بیشتر از ۸۰ دستگاه خواهد رسید که باید تعریف و جایگاه آن جاده و متعاقب آن عرض آسفالت و شانه خاکی، نظارت انتظامی و… تغییر نماید.

وی گفت: در طول یکسال و نیم گذشته با تنظیم و ارسال مکاتبات مختلف برای مسئولان محترم اداره متولی بارها و بارها به لزوم بازنگری جایگاه این جاده اشاره کرده‌ایم.

رئیس شورای اسلامی شهر کیلان تأکید کرد: واقعیت این است که صرف نظر از اشاره قانون به لزوم پیش‌بینی ترافیک ۵ سال آینده و حتی با کنار گذاشتن سایر وسایل نقلیه سنگین عبوری چنانچه تنها و تنها وسائل نقلیه سنگین مربوط به شرکت‌های بتون آماده را شمارش نمائیم به آماری بالاتر از ۱۰۰ دستگاه در روز خواهیم رسید؛ یعنی با بی‌توجهی از مدت‌ها قبل الزام محاسبه پنج ساله و حتی آمار ۸۰ دستگاه در روز را پشت سر گذاشته‌ایم و همچنان به این جاده به‌عنوان یک محور ساده روستایی نظر داریم.

سرعت احداث بنا در مجاورت جاده صالح‌آباد افزایش‌ یافته/ تعریف و جایگاه این محور بر اساس قوانین تغییر یابد

آقاجان‌احمدی ادامه داد: در تمام مکاتبات متعدد با صراحت به همه مستندات موجود اشاره داشته و حتی با بهره‌گیری از شرایطی که برای گیلاوند در مبحث گره ترافیکی و احداث کمربندی پیش‌آمده توجه داده و اعلام کرده‌ایم که سرعت احداث بنا در مجاورت این محور افزایش‌یافته و درصورتی‌که ساخت‌وسازها مجاز هم باشند در هنگام صدور پروانه حریم مغایر با مقررات ملاک عمل قرار گرفته و در نتیجه تعریض در آینده یا کاملاً غیرممکن و یا با هدررفت بیت‌المال هزاران برابر اضافی مواجه خواهد شد.

وی یادآور کرد: در تمام مکاتبات تغییر تعریف و جایگاه این جاده را بر اساس قوانین و مقررات خود متولی خواستار شده و آن را به‌عنوان اقدامی به‌منظور جلوگیری از هدر رفتص منابع و بیت‌المال در آینده خواستارشده‌ایم؛ اقدامی که امروز با آمارگیری ساده و برگزاری یک جلسه قبل ‌انجام بوده و از واردشدن خسارت‌های مالی و جانی بسیاری در حال و آینده جلوگیری خواهد نمود.

رئیس شورای اسلامی شهر کیلان افزود: امروزه با افتتاح تنها چند درصد از شهرک صنعتی شماره ۲ در ساعات آغاز و پایان تایم کاری ترافیک مربوط به آن در سطح محور کاملاً محسوس است؛ بدون در نظر گرفتن سایر عوامل افزاینده ترافیک چنانچه تنها همین یک فاکتور را هم لحاظ کنیم، لزوم تعریض و حتی دو باند شدن محور به قطعیت می‌رسد.

از دست رفتن جان و مال مردم را چه کسی به عهده می‌گیرد؟/ ادامه بی‌توجهی یا اقدام لازم قانونی؟

آقاجان‌احمدی خاطرنشان کرد: اما فردایی که در دو طرف این محور با لحاظ ۱۲/۵ متر ساخت‌وساز صورت گرفته باشد، آیا امکان تعریض داریم یا با گره‌ای بدتر از گیلاوند مواجه شده و باید به دنبال احداث تونل و کمربندی جنوبی و شمالی بگردیم؟

وی تصریح کرد: اگر امروز توان و امکان تعریض و اقدام عمرانی نداریم، آیا باقی‌گذاشتن حداقل شرایط مطلوب برای اقدامات لازم در آینده بهتر از به ارث گذاشتن گره کور و پر هزینه نیست؟ در صورت عدم اقدام عاجل حداقل برای تغییر جایگاه تعریفی این محور مسئولیت به هدر رفتن بیت‌المال و ساعت‌های طولانی از وقت ارزشمند و زمان مردم در گره‌های ترافیکی سالیان آتی، خسارت تصادفات، از دست رفتن جان و مال مردم را چه کسی به عهده می‌گیرد؟

رئیس شورای اسلامی شهر کیلان یادآورد شد: از ابتدای سال جدید چند فقره تصادف در این محور داشته‌ایم؟ آیا چنانچه به هنگام به نظر قانون‌گذار توجه شده بود باز هم این تصادفات رقم می‌خوردند؟ آیا عزیزان از دست رفته، امروز در کنار خانواده‌هایشان نبودند و امروز تکلیف چیست، ادامه بی‌توجهی یا اقدام لازم قانونی؟

ضعف اعتباری عامل عدم تعریض جاده صالح‌آباد/ تغییر تعریف و جایگاه محور نیازمند بودجه و اعتبار نیست!

آقاجان‌احمدی عنوان کرد: در تک پاسخ دریافت شده بابت مکاتبات متعددمان آن هم به همت مدیر خوب راهداری شهرستان دماوند، به ضعف اعتباری در کنار سایر موارد به‌عنوان عامل عدم تعریض اشاره شده و چقدر این پاسخ تأسف‌برانگیز و دردناک است؛ چراکه از عدم توجه به مکاتبات ارسالی ما حتی در حده مطالعه حکایت دارد و اگر جز این بود به‌جای ارائه پاسخ کلیشه‌ای عدم برخورداری از اعتبار جهت تعریض، به تأکید اصلی مکاتبات یعنی همان الزام تغییر تعریف و جایگاه این محور بر اساس مقررات که نه‌تنها نیازمند بودجه و اعتبار نیست بلکه از هدر رفت آن هم جلوگیری می‌نماید عنایت می‌فرمودند.

وی بیان داشت: تغییر تعریف نادرست امروزی با محافظت از حریم استاندارد مانع ایجاد بسیاری از مشکلات لاینحل در آینده شده و در روند نگهداری و خدمت‌رسانی هم تحول ایجاد می‌نماید.

رئیس شورای اسلامی شهر کیلان اظهار کرد: به‌عنوان نماینده مردم با دیدن درد مردم و خاطر مکدر ایشان بابت صحنه‌های دلخراش تصادفات محورهای مواصلاتی منطقه کیلان به‌خصوص محور مورد بحث به‌شدت احساس نگرانی داریم و این در حالیست که با توجه به آنچه که در عمل از آغاز به کار دولت حضرت آیت‌الله رئیسی دیده‌ا،یم معتقدیم نمی‌توان خدمت جهادی به مردم را دیگر تنها شعار این دولت دانست و یقیناً این یک اصل و اعتقاد محکم برای دولت محترم است.

آقاجان‌احمدی اضافه کرد: این مهم با حضور شخص رئیس‌جمهور در میان مردم حتی به هنگام بحران به اثبات رسیده است، بنابراین ضمن ابراز تأسف بابت برخی بی‌توجهی‌های مغایر با خصوصیات بارز اکثر مسئولان دولت مردمی و خدمتگزار، موضوع را کامل و دقیق محضر استاندار گرانقدرمان سردار فخاری بزرگوار و مهندس طاهرخانی فرماندار پرتلاش و مردمی شهرستان به عنوان نمایندگان عالی دولت در استان و شهرستان که دائماً هم به لزوم پیگیری مشکلات جهت برنامه‌ریزی و رفع آنها تأکید مکرر دارند گزارش نموده و یقین داریم با عنایت این مسئولان انقلابی و مردمی شرایط تغییر خواهد کرد.

انتهای پیام/

کلمات کلیدی: , ,

مطالب مرتبط

فهرست