پروفسور توموکو شیمویاما در شورای شهر کیلان

پروفسور توموکو شیمویاما در شورای شهر کیلان / امکان سنجی و بررسی طرح احداث کاروانسرای بومگردی_ فرهنگی ژاپن در کیلان

به گزارش روابط عمومی شورای شهر و شهرداری کیلان ،شهرام شریفی رئیس اداره صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان دماوند و پروفسور توموکو شیمویاما (پرستو شاد پیام) و همسر ایشان آقای شاد پیام به منظور بررسی طرح و امکان سنجی احداث کاروانسرای فرهنگی ژاپن در شهر کیلان میهمان جلسه رسمی شورای شهر بودند.

دکتر پرستو شاد پیام در نظر دارد: کاروانسرایی برای حضور اساتید و دانشجویان ژاپنی جهت آشنایی با فرهنگ اصیل ایران ، اسلام شناسی ، تدریس زبان فارسی، نوشتن کتاب و … احداث نماید. فاز یک کاروانسرا بیشتر شامل موارد فوق بوده و در فازهای بعدی به اشکال مختلف گسترش خواهد یافت. این طرح موافقت ابتدایی شورای شهر کیلان را اخذ نموده ، کلیات طرح ، امکان سنجی و شرایط طرفین از موضوعات مطرح شده در جلسه شورای شهر بود. این موضوع با ارائه طرح کامل و نشست های تکمیلی در جلسات آتی پیگیری خواهد شد.

پیمان آقاجان‌احمدی در این رابطه گفت : در جلسه ملاقات مردمی که به همت فرماندار انقلابی شهرستان برگزار شده بود با خانم دکتر شادپیام و همسر محترم شان آشنا شدم و پس از آنکه در جریان طرح مد نظرشان قرار گرفتم ضمن هماهنگی با مهندس شریفی ریاست محترم اداره گردشگری پیشنهاد حضور در کیلان را مطرح کردم.

وی ادامه داد:پروفسور توموکو شیمویاما اصالتاً ژاپنی هستند که پس از آشنایی با دین مبین اسلام، مذهب شیعه را برای خود انتخاب کرده اند. بیشتر از سی سال سابقه تحقیق درباره اسلام ، ایران پس از اسلام ، فرهنگ کهن ایران ، سابقه استادی در دانشگاه FUFS توکیو، تدریس زبان و فرهنگ ایران و دو مدرک دکتری را در کارنامه داشته ، همسر ایرانی دارند؛ نام ایرانی پرستو شاد پیام را برگزیده و بیشتر از بیست سال هست که در ایران زندگی می کنند.

دکتر شادپیام پیگیر احداث یک کاروانسرای بومگردی _فرهنگی هستند که در فاز نخست آن دانشجویان خود در ژاپن و اساتید ژاپنی را برای حضور در این محل دعوت خواهند کرد. آشنایی با فرهنگ و تمدن ایران ، اسلام شناسی ، تحقیق و نوشتن کتاب و اهدافی از این قبیل از برنامه های مورد نظر ایشان برای فاز یک پروژه می باشد.  وی افزود :البته ما هم اهداف متعددی را در کنار این طرح تعریف خواهیم کرد تا در صورت احداث این کاروانسرا در کیلان ، علاوه بر مزیت های تاُسیس یک مرکز فرهنگی _ گردشگری بین المللی در شهر فواید قابل توجه دیگری عاید شهر و شهروندان شریف مان شود.

فرهنگ غنی ، آداب و رسوم کهن ، آثار تاریخی و صنایع دستی بی نظیر کیلان می تواند پاسخگوی علاقه وافر دکتر شاد پیام به این موارد باشد در مقابل احداث این کاروانسرا می تواند به اشاعه فرهنگ ، آداب ، رسوم و صنایع دستی کیلان کمک شایانی نماید.

پرفسور توموكو شیمویاما در پایان این جلسه صمیمی ضمن ابراز خوشحالی بابت آشنایی با اعضاء شورا و حضور در کیلان گفت : از کودکی ایران را دوست داشتم ایران را مبداُ بخشی از فرهنگ ژاپن می دانم؛ شباهت فرهنگی و تاریخی زیادی میان دو کشور ایران و ژاپن وجود دارد، شباهت هایی مثل خانواده دوستی ،احترام به طبیعت در کنار مناسک های سنتی ایران مثل عید نوروز ،شب چله،چهارشنبه‌سوری که ریشه فرهنگی و تاریخی داریم. ایران کشوری بزرگ و دارای فرهنگی کهن می باشد ولی متاسفانه در فضای رسانه های خارجی و مجازی راجب ایران جنگ رسانه ای داریم اما بازهم مردم ژاپن به ایران علاقه مند هستند.

وی ادامه داد: بعد از احداث کاروانسرا میهمانانی که ما دعوت می‌کنیم برای تبادل فرهنگی ایران _ژاپن یک قدم خیلی مهم و پایدار می تواند باشد. کار فرهنگی اینجا خیلی مهم است و بعداً برای فاز دوم و سوم برنامه های عظیمی داریم. وی اضافه کرد: برای احداث کاروانسرای بومگردی سالها پیگیری کردم و نشد اما نا امید نشدم ، خوشحالم که خوشبختانه با آقای آقاجان احمدی آشنا شدم و بعد به اینجا دعوت کردید. حالا پروژه ما معرفی شده اگر بتوانم این پروژه را اینجا اجرا کنم زحمات ۳۵ ساله من که برای تمدن ایران گذاشتم بیشتر ارزش پیدا می کند ؛ دوست دارم با کمک دوستان این پروژه اجرایی بشود.

مطالب مرتبط

فهرست