دیدار اعضاء شورای شهر با جمعی از شهروندان محترم در حسینیه کوهان

folder_openاخبار, اخبار شورای اسلامی شهر

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی و شهرداری کیلان، به منظور گفتگو پیرامون مشکلات شهر مخصوصاً در رابطه با طرح تفصیلی، مسکن، جمعیت و در نهایت بررسی راهکارهای برون رفت، نشستی صمیمی با اهالی شریف محلات کردر و کوهان در حسینیه کوهان برگزار شد.

پیمان آقاجان احمدی در آغاز سخنانش ایرادات متعدد طرح تفصیلی فعلی را یکی از مشکلات بزرگ شهر دانست و گفت: غیر منطقی بودن طرح تفصیلی مخصوصاً در بحث کاربری ها باعث می شود قیمت تمام شده مسکن در شهر کیلان نرخ بالاتری داشته باشد و همین منجر به گران شدن مسکن برای شهروندان و در نتیجه یکی از دلایل مهاجرت به شهرهای اطراف شده است. خوشبختانه در مرحله بازنگری طرح تفصیلی هستیم و امیدواریم با همکاری خوب همه مسئولان امر طرح آتی عاری از این معضلات باشد.

وی با تاُکید به لزوم تنظیم برنامه جهت تهیه مسکن ارزان برای شهروندان شریف گفت: خوشبختانه طرح جهادی جهش مسکن دولت حضرت آیت الله رئیسی در این رابطه مطرح است و از طرفی هم قانون گذار در قانون شوراها اختیار اقدام جهت تاُسیس تعاونی را به شوراها داده بنابراین می توان با همدلی ، اتحاد و کار بیشتر به از میان رفتن مشکل تهیه مسکن امید داشت.

دوره ششم شورای شهر از ابتدای پذیرش مسئولیت برای تاُسیس تعاونی مسکن با استناد به بند ۷ ماده ۸۰ برنامه داشته؛ تحقیقات؛ گفتگوها و بررسی های متعددی هم در این زمینه انجام شده است.

امیدواریم امروز به برکت این مکان مقدس و این حضور پرشور مبحث تاُسیس تعاونی مورد نظر وارد فاز تازه ای شود. صراحتاً به چند نکته تاُکید دارم: تعاونی مورد نظر شورای شهر به هیچ عنوان هیچگونه ربط و قرابتی با هیچ یک از تعاونی های فعلی ندارد در این تعاونی بابت هیچ موضوعی حق اخذ ریالی وجه به هر شکل و میزان وجود ندارد مگر اینکه همه فرآیندهای قانونی طی شده و به مرحله تحویل زمین دارای سند و کاربری مرتبط و یا ساخت واحد رسیده باشد. با عنایت به حضور پرشور اهالی محترم منعی در انتخاب اعضاء موسس تعاونی نمی بینم اما باید توجه داشت که اعضاء موسس باید از همه محلات شهر انتخاب شوند و این می تواند انتخاب بخشی از هیئت موُسس باشد که بعداً با تکمیل اعضاء هیئت موُسس از سایر محلات روال قانونی تاُسیس تعاونی طی گردد. لازم به ذکر است که شورای شهر پیش شرط هایی دارد که باید در اساسنامه این تعاونی به عنوان اصول جدا نشدنی گنجانده شود. با انتخاب هیئت موُسس و هیئت مدیره ، تعاونی مسیر قانونی خود را طی می کند و شورای شهر صرفاً نقش مشوق، تسهیلگر و حامی خواهد داشت.

رئیس شوراي اسلامي شهر کیلان بومی بودن، عدم تملک مسکن، سکونت در محل و عدم اجازه فروش را بخشی از شروط لاینفک دانست و گفت: ثبت نام برای عضویت محدودیتی ندارد اما انتخاب نهایی با حداکثر دقت بر اساس شروط اعلامی صورت می پذیرد لذا هیچ حقی برای افراد ثبت نام کننده که شرایط را ندارند ایجاد نمی شود البته با توجه به عدم اخذ وجه برای اعضاء پذیرفته شده هم تا قبل از اخذ نتیجه نهایی هیچ حقی ایجاد نخواهد شد. ما امیدواریم با توکل به خداوند و به برکت با هم بودن عاقبت خیر را برای این تعاونی شاهد باشیم اما بالاخره احتمالات محال نیستند لذا اعضاء باید در نظر داشته باشند چنانچه خدای ناکرده نتیجه مطلوب حاصل نشود جایی حقی ایجاد نشده که برای احقاق آن اعتراضی باشد. البته دست خدا با جماعت است پس امیدواریم با بهره گیری از فرصت های قانونی و همدلی نتیجه امید و تلاش را در کنار هم مشاهده کنیم.

با پایان یافتن بخش نخست صحبت های پیمان آقاجان احمدی، یکی از جوانان حاضر در جلسه با گله از گذشته به انتقاد از مدیریت شهر در ادوار گذشته پرداخت و با نام بردن از برخی موضوع ها ناراحتی خود را بیان کرد.

رئیس شورای شهر کیلان با تشکر و قدردانی از وی به دلیل‌ بیان مشکلات و داشتن حساسیت به سرنوشت شهر گفت: گذشته مربوط به قبل بوده و امروز وجود ندارد. ما هم منکر برخی نباید هایی که در گذشته انجام شده و یا باید هایی که فراموش شدند و بار بسیار سنگین جا مانده برای مدیریت امروز شهر نیستیم، ما هم فاصله شرایط امروز را با آنچه حق کیلان است کم نمی دانیم. اما به صرف حسرت خوردن برای گذشته نه تنها از رشد و توسعه خبری نمی شود بلکه شرایط بدتر و بدتر هم خواهد شد. مطمئن باشید بابت شرایط امروز شهر چه در بحث امکانات، مبلمان شهری و سایر مسائل قطعاً کسی شرمنده تر از منِ کمترین در این شهر نیست. اما باید تلاش کنیم پیشرفت و توسعه در خور کیلان بزرگ را بخواهیم و برای رسیدن به آن بیشتر کار کنیم. ما امروز بنا داریم قدر دان رای اعتماد ارزشمند شما مردم خوب باشیم. اما یقین داشته باشید بدون حضور مردم، بدون همدلی و همراهی مردم کار خاصی از ما ساخته نخواهد بود. باید مردم باشند همه با هم و در کنار هم برای فردای بهتر شهر تلاش کنیم.

وی اضافه کرد : اگر چه به خاطر متفاوت دانستن کیلان شرایط امروزی را بسیار کمتر از جایگاه واقعی کیلان می دانیم اما باید به این هم توجه کنیم که الآن شرایط فرق کرده و با یک حرکتی که آغاز شده کیلان در حال تغییر است. همه اقدامات ماه‌های اخیر را در شهر دیده ایم. آیا اینجا کسی تفاوت مثبت مديريت این دوره مديريت شهر را انکار می کند؟ کسی هست که به حضور شورای شهر در کنار شهروندان، به حضور همه روز شورای شهر تا پاسی از شب در محل شورا یقین نداشته باشد؟ پس از سالها حالا سرپرست شهرداری کیلان نمونه انتخاب شده؛ بودجه و منابع سال ۱۴۰۱ شهرداری کیلان از خیلی شهرها کمتر است اما میزان آسفالتی که در سال جاری در سطح شهر کار شد از همان شهرها بیشتر است. پس از یازده سال درمانگاه شبانه روزی شهر افتتاح شد تالاری که به سمت تخریب هدایت شده شده بود مرمت شد از خروج میلیارد ها تومان اعتبار در رابطه با ساختمان ۱۶ واحدی بهزیستی جلوگیری شد. بلوار کردر پس از سالها به این مرحله رسید، نوسازی خانه بهداشت ساران آغاز شد و بسیاری اقدامات دیگر و البته زحمات و حمایت های مسئولان فرادستی را در راستای تحقق این اقدامات نباید فراموش کنیم. امیدواریم با یاری خداوند و عنایت ویژه مسئولان شهرستانی و استانی به زودی طرح های ارزشمند در دست مطالعه رنگ و بوی اجرایی پیدا کنند.

پس از پایان دیدار مردمی حسینیه کوهان آقاجان احمدی با ارائه توضیحات تکمیلی در رابطه با تعاونی مسکن گفت: این اقدام شورای شهر به استناد بند ۷ ماده ۸۰ قانون شوراها و به منظور کاستن از مشکلات بخش مسکن و تاُثیر در رشد جمعیت شهر توسط شورای ششم طراحی شده که کوچکترین ربطی به سایر تعاونی ها ندارد. در این طرح به فکر تاُمین مسکن برای قشر ضعیف تر ساکن در شهر و یا افراد بومی هجرت کرده که در صورت داشتن مسکن به شهر باز می گردند هستیم. این طرح می تواند به صورت تک واحدی و یا مجتمع مسکونی اجرا شود که بر اساس میزان استقبال و پتانسیل درباره آن بعداً تصمیمات نهایی اخذ خواهد شد.

آقاجان احمدی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری و رئیس جمهور محترم درباره لزوم ایجاد تحول و امید در جامعه و نحوه خدمت به مردم گفت: با طی روال عادی روزانه تحول مورد نظر در هیچ بعدی ایجاد نخواهد شد؛ بنابراین باید با مطالعه بیشتر، حضور و تلاش بیشتر و استفاده از همه ظرفیت ها به سمت ایجاد امید در جامعه و ارتقاء سطح رضایتمندی مردم حرکت کنیم که اگر جز این باشد پاسخ اعتماد مردم را درست نداده ایم و در مقابل نارضایتی هایی آنان مدیون و مسئول خواهیم بود.

جلسه برگزار شده در حسینیه کوهان به منظور دیدار و گفتگو در نظر گرفته شده بود که در خلال آن در رابطه با طرح مورد نظر شورای شهر مطالبی مطرح شد. در حال حاضر صرفاً هماهنگی برای تشکیل این تعاونی مورد نظر می‌باشد این تعاونی موظف به رعایت قانون و تصمیمات شورای شهر در رابطه با پیش شرط ها و سایر موارد خواهد بود. امیدواریم در این طرح شاهد گامی مثبت در جهت خانه دار شدن جامعه هدف و افزایش سطح رضایتمندی شهروندان شریف باشیم.

 

مطالب مرتبط

فهرست