نسخه چاپی خبر

 


 www.ostan-ag.gov.irچهارمین نشست شورای اداری شهرستان دماوند/ مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف پایه اساسی نظام است/ انتقال آب به دشت آبسرد به‌دلیل کاهش افت آب سفره‌های زیرزمینی ضروری است

ناصر محمودی‌فرد در چهارمین نشست شورای اداری شهرستان دماوند در سالن همایش‌های فرمانداری دماوند با اشاره به فرارسیدن هفته وحدت اظهار کرد: وحدت یکی از مهم‌ترین دستاوردهایی بود که توانست نجات‌بخش انقلاب اسلامی باشد و این عامل باعث شد که از خطراتی که به نوعی در دنیای اسلام وجود داشت، جلوگیری کند.

وی افزود: با تلاش‌های امام راحل در جهت استفاده از رهنمودهای پیامبر اعظم (ص)، وحدت سرلوحه انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.

فرماندار شهرستان دماوند گفت: در زمان پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تلاش‌های زیادی برای اختلاف‌افکنی دینی بین ملت مسلمان به خصوص شیعه و سنی صورت گرفت و به نوعی دشمنان درصدد بودند که حکومت مد نظر خود را پیدا کنند، اما با شکل‌گیری انقلاب و ایجاد وحدت در جامعه اسلامی دشمنان به اهداف خود نرسیدند.

محمودی‌فرد تصریح کرد: ایجاد وحدت در جامعه و بین مسلمانان باعث جلوگیری از سوءاستفاده‌های زیادی شد و این عامل موجب دلگرمی مسلمانان در سایه توجه به دستورات دینی است.

وی با اشاره به آغاز برنامه‌های انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در اردیبهشت‌ماه سال ۹۶ بیان کرد: امیدواریم همچون دوره‌های گذشته بتوانیم بسترهای انتخابات را بر اساس قانون فراهم کنیم.

فرماندار شهرستان دماوند ادامه داد: درصدد هستیم که بتوانیم با توجه به انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، انتخابات بسیار باشکوه و حداکثری را در جامعه برگزار کنیم.

محمودی‌فرد خطاب به رؤسا و مدیران دستگاه‌‌های شهرستان دماوند تأکید کرد: در انتخابات آتی باید از آنچه در مسیر منافع نظام اسلامی است، گام برداریم تا انتخابات خوبی را پشت سر بگذاریم.

وی با بیان اینکه پایه نظام ما مبتنی بر مشارکت مردم در تمامی عرصه‌های مختلف است، افزود: انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا سمبل اساسی حضور حداکثری مردم در تعیین سرنوشت خودشان است؛ همه باید به سهم خود در برگزاری باشکوه انتخابات تلاش کنیم.

فرماندار شهرستان دماوند در ادامه از برگزاری یادواره شهدای شهرستان دماوند به صورت متمرکز خبر داد و گفت: برای برگزاری یادواره‌های شهدای شهر و روستا، حتما مجریان و متولیان هماهنگی‌های لازم را با بنیاد شهید و امور ایثارگران به عمل آورند.

انتقال آب به دشت آبسرد به‌دلیل کاهش افت آب سفره‌های زیرزمینی ضروری است

حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمد میرشریفی ظهر امروز در چهارمین نشست شورای اداری شهرستان دماوند، ضمن گرامیداشت هفته وحدت با اشاره به روایتی از پیامبر اعظم (ص) اظهار کرد: پیامبر اعظم (ص) فرمودند که دو نعمت همیشه مورد بی‌مهری قرار می‌گیرند.

وی افزود: امنیت و سلامت، دو نعمت بسیار با ارزش خداوند متعال هستند؛ امنیت، نعمتی است که خداوند با وجود قرارگیری ایران در منطقه آتش به ما عطا کرده است.

امام جمعه آبسرد گفت: استکبار جهانی به واسطه طمع خود ناامنی‌های زیادی را در منطقه به وجود آورده، اما امنیت نعمت بزرگی برای ملت ایران است که امیدواریم بدان همواره توجه داشته باشیم؛ سلامتی نعمت دیگری است که تا آن را از دست ندهیم، قدرش را نمی‌دانیم.

میرشریفی با اشاره به حضور اخیر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به شهرستان دماوند تصریح کرد: خوشبختانه تصمیم‌های خوبی برای شهرهای مختلف دماوند در سفر قاضی‌زاده‌هاشمی به دماوند گرفته شده که امیدواریم با پیگیری‌های لازم به سرانجام برسند.

وی با تأکید بر لزوم تقویت وحدت در جامعه اسلامی بیان کرد: مقابله با گروه‌های تفرقه‌انداز یکی از ضروریات است؛ اختلاف از زمان رحلت پیامبر اعظم (ص) به علت بی‌توجهی به سفارش‌های ایشان به تدریج گسترش پیدا کرد و دشمنان نمی‌خواستند که اسلام پیشتازی کند و همواره به دنبال ضربه زدن بدان بودند.

امام جمعه آبسرد ادامه داد: امروز دشمنان با ایجاد گروه‌های تروریستی از جمله داعش و طالبان درصدد هستند که جلوی پیشرفت اسلام را بگیرند؛ به همین منظور، وحدت بین امت اسلامی بسیار حائز اهمیت است.

میرشریفی در ادامه به پروژه انتقال آب از رودخانه تاررود به دشت هومند آبسرد اشاره کرد و افزود: شهرستان دماوند متشکل از چند شهر از جمله آبسرد و کیلان است؛ حق‌‌آبه رودخانه تاررود که از این شهرستان به سمت سد ماملو می‌رود، حق مردم این منطقه است.

وی گفت: با توجه به اینکه وضع آب سفره‌های زیرزمینی در منطقه آبسرد در شرایط مطلوبی قرار ندارد و شاهد کاهش افت آب هستیم، اجرای انتقال آب رودخانه تاررود به دشت هومند آبسرد بسیار ضرورت دارد و امیدواریم این طرح با همکاری مسؤولان محقق شود.

*تخصیص ۵ میلیون مترمکعب آب برای انتقال به هومند آبسرد و سد وادان

فرماندار شهرستان دماوند در پاسخ به موضوع انتقال آب رودخانه تاررود به دشت هومند آبسرد اظهار کرد: در این خصوص، نشست‌های متعددی در سال‌های گذشته برگزار و طرح‌های مختلفی نیز کارشناسی شده است.

ناصر محمودی‌فرد افزود: در ابتدا طرحی تدوین شده بود که نگرانی مردم دماوند را در پی داشت که به همین منظور، مطالعات دیگری صورت گرفت و قرار شد که آب از پایین‌دست منطقه دماوند به دشت هومند آبسرد منتقل شود.

وی گفت: در نشست اخیر با وزیر نیرو تأکید شد که از رودخانه تاررود پنج میلیون مترمکعب آب در فصل غیرزراعی برای انتقال تخصیص پیدا کرد؛ از این میزان، ۲٫۵ متر مکعب به سفره‌های زیرزمینی دشت هومند آبسرد تزریق و ۲٫۵ مترمکعب به سد وادان منتقل خواهد شد.

فرماندار شهرستان دماوند تصریح کرد: برای احداث سد وادان کارهای کارشناسی صورت گرفته و ۲۰ هکتار از منابع طبیعی برای این منظور در نظر گرفته شده و با انتقال آب و راه‌اندازی این سد، بخش‌های پایین‌دست از وجود آب بهره‌مند خواهد بود؛ سد وادان بر اساس طرح قبلی پیش‌بینی شده است.

*۱۲۰ حلقه چاه غیرمجاز تا پایان سال در دماوند پُر می‌شود

رئیس امور منابع آب دماوند در شورای اداری شهرستان گفت: در سال جاری ۸۵ حلقه چاه غیرمجاز شناسایی و ۸۵ حلقه چاه غیرمجاز پُر شده است.

سیدحمیدرضا حسینی گفت: امسال حدود ۱۲۰ حلقه چاه غیرمجاز در شهرستان دماوند پرُ خواهد شد؛ در شهرستان دماوند تاکنون ۶۶ مورد دستگاه حفاری توقیف شده است.

وی تصریح کرد: ۱۶۰ مورد مستحدثات غیرمجاز در شهرستان دماوند شناسایی شده است؛ سامانه ساماب به صورت پایلوت در شهرستان دماوند اجرا شده است.

رکورد برداشت سیب در دماوند شکست شد/ ۳۰۰ هزار هکتار از باغات دماوند بیمه هستند

تهرانی‌پور، رئیس جهاد کشاورزی دماوند در شورای اداری شهرستان گفت:اراضی شهرستان دماوند ۲۰۲ هزار هکتار است که ۱۰ درصد از اراضی استان تهران را تشکیل می‌دهد.

مساحت اراضی زراعی و باغی شهرستان دماوند ۱۴۳۴۰ هکتار است و اراضی تحت عنوان منابع طبیعی و اراضی ملی هستند، ۱۵۳ هزار هکتار است.

باغات سیب دماوند رکورد کشوری را شکسته و از نظر بیماری‌های گیاهی به حداقل رسیده‌اند.

میانگین ۱۰ ساله بارندگی در شهرستان دماوند ۳۲۹ میلی‌متر است و میانگین سال زراعی بارندگی دو ساله اخیر ۳۶۲ میلی‌متر است.

شهرستان دماوند دارای دو نوع اقلیم سرد و گرم است که توانسته محصولات زراعی و باغی خوبی را تولید کند.

سیب درختی با میانگین کشوری ۱۶ تن در هکتار و دماوند ۳۵ تن در هکتار و رکورد سال جاری ۱۶۸ تن در هکتار، سیب زمینی با میانگین ۹۰ تن در هکتار و محصول گردو با ۶ برابر میانگین کشوری، سه محصول عمده شاخص در بخش باغی شهرستان دماوند هستند.

۶۰ درصد بیمه کشاورزی استان تهران به شهرستان دماوند اختصاص یافته است و ۳ هزار هکتار از باغات این شهرستان زیرپوشش بیمه هستند.

دماوند می‌تواند قطب پرورش طیور استان تهران شود.

انتهای پیام/پنجشنبه, 15 دسامبر 2016  11:31 ق.ظ