نسخه چاپی خبر

 


 www.ostan-ag.gov.irتشکیل ستاد مشترک مبارزه با ساخت و سازهای غیرمجاز در دماوند/ دماوند برای زمین‌خواری و تصرف اراضی ملی ناامن می‌شود

حسن ابراهیمی‌بسابی ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران در خصوص تشکیل ستاد مشترک مبارزه با ساخت و سازهای غیرمجاز و تصرف اراضی ملی در دماوند اظهار کرد: در سال گذشته با اقداماتی که صورت گرفت به گفته مسؤولان آبخیزداری استان تهران، دماوند در سطح استان و کشور مقام نخست را در مبارزه با ساخت و سازهای غیرمجاز و پیشگیری از هرگونه تجاوز به اراضی ملی کسب کرد.

وی افزود: روز گذشته در نشستی دستگاه‌هایی که در پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز و تصرف اراضی ملی دخیل بودند را دعوت کردیم و پیگیری‌هایی در خصوص ایجاد ارتباط مشترک بین همه دستگاه‌ها انجام دادیم و خوشبختانه پایه و اساس ستاد مشترک مبارزه با ساخت و ساز غیرمجاز و تصرف اراضی ملی و عمومی ایجاد شد.

*تخریب ۱۷۰۰ ساخت و ساز غیرمجاز در دماوند

دادستان عمومی و انقلاب دماوند گفت: این ستاد تشکیل شد با این هدف که بیشتر کارها به صورت مشترک انجام شود؛ یعنی برای پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز دستگاه‌ها از امکانات، تجهیزات و اطلاعات یکدیگر استفاده کنند؛ زمین‌خواران و متصرفان بدانند که از این به بعد محیط برای آن‌ها ناامن می‌شود، چراکه با فوریت به موارد تخلف بررسی و رسیدگی خواهد شد.

ابراهیمی‌بسابی با بیان اینکه در سال گذشته در زمینه پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز و تصرفات اراضی ملی و آزادسازی آزادراه و حریم رودخانه‌ها عملکرد مطلوبی داشتیم، تصریح کرد: در این خصوص، بالغ‌ بر یک‌هزار و ۷۰۰ مورد ساخت و ساز غیرمجاز به میزان یک‌هزار و ۵۰۰ هکتار تخریب شد.

وی با اشاره به اینکه با ساخت و سازهای غیرمجاز برخورد شدید صورت می‌گیرد، تأکید کرد: اجازه نمی‌‌دهیم که هر کسی اراضی ملی و عمومی را تصرف کند یا اینکه بخواهد ساخت و سازی در این اراضی انجام دهد؛ بعضی افراد از روی ناآگاهی زمین‌هایی خریداری می‌کنند و ساخت و ساز انجام می‌دهند که ما مجبور به تخریب هستیم، چراکه تغییر کاربری صورت گرفته است.

*دماوند با ساخت و ساز غیرمجاز از حالت کشاورزی خارج می‌شود

دادستان عمومی و انقلاب دماوند تصریح کرد: مردم باید نسبت به اسناد مختلف آگاهی و از وجود اراضی کشاورزی شناخت داشته باشند تا اقدام به ساخت و ساز در این اراضی نکنند؛ به هیچ وجه راضی به تخریب دیوار و بنای فردی نیستیم، اما متأسفانه اگر این مسائل را رها کنیم، باعث قطعه‌بندی باغات و اراضی کشاورزی شده و دماوند از حالت کشاورزی خارج می‌شود.

ابراهیمی‌بسابی بیان کرد: اگر محیط زیست و منابع طبیعی را از دماوند بگیریم، دیگر جاذبه‌های خاص خود را نخواهد داشت و از سوی دیگر، مردمی که در این مناطق زندگی می‌کنند با تداوم ساخت و سازها دچار مشکلاتی همچون قطعی برق، آب و گاز می‌شوند.

وی تأکید کرد: به خاطر مردم و اصل هویت محیط زیستی و منابع طبیعی و همچنین فضای سبز و دل‌نشین دماوند باید به وظیفه خود عمل کنیم و نگذاریم که ساخت و سازهای غیرمجاز و تصرف اراضی ملی صورت گیرد.

*برآورد وجود ۴ هزار حلقه چاه غیرمجاز در دماوند

دادستان عمومی و انقلاب دماوند با بیان اینکه اکنون بالغ‌بر چهار هزار حلقه چاه غیرمجاز در دماوند برآورد شده است، افزود: وجود این چاه‌ها قطعاً به منطقه صدمه می‌زند و سفره‌های آب زیرزمینی را تخلیه می‌کند و مشکلات عدیده‌ای را برای کشاورزان و مردم منطقه که حقوقی برای آن‌ها از قبل برقرار بوده به وجود می‌آورد.

ابراهیمی‌بسابی خاطرنشان کرد: اگر با ساخت و سازهای غیرمجاز مقابله نشود، اراضی کشاورزی تقسیم می‌شود و درختان و فضای سبز جای خود را مصالح ساختمانی می‌دهند که این منظره برای علاقه‌مندان به محیط زیست بسیار ناخوشایند است؛ مردم نیز از مبارزه با ساخت و سازهای غیرمجاز استقبال کردند تا محیط زیست دماوند سرسبز باقی بماند.

وی با اشاره به اینکه شوراها و دهیاری‌ها موظف هستند که از محدوده حوزه استحفاظی خود حراست کنند، گفت: باید در روستاهای خود اطلاع‌رسانی کنند که اگر شخصی ساخت و ساز غیرمجازی انجام می‌دهد، بداند که در آینده تخریب می‌شود؛ اگر دهیاران و شوراها کوتاهی کنند و عدم نظارت‌ها منجر به ساخت و ساز غیرمجاز در محدوده آن‌ها شود، قطعاً با آن‌ها برخورد شدیدی خواهد شد و معاونت در جرم دارند.

دادستان عمومی و انقلاب دماوند در پایان متذکر شد: برای مبارزه با ساخت و سازهای غیرمجاز انسجام بیشتری بین دستگاه‌های اجرایی و نظارتی صورت گرفته است و دستورات قضایی بروز صادر می‌شود.يكشنبه, 03 ژوئن 2018  01:02 ب.ظ