نسخه چاپی خبر

 


 www.ostan-ag.gov.irآثار دوره ایلخانیان در کیلان/ مسجدی با هزار سال قدمت تاریخی+ تصاویر

00000

به گزارش روابط عمومی شهرداری کیلان، بنای تاریخی مسجد جامع کیلان در شهر کیلان از توابع شهرستان دماوند جزو آثار دوران ایلخانی بوده که این اثر در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۸۵۱۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

صحن و حیاط مسجد در ضلع جنوبی قرار دارد و مسجد دارای دو در مجزا است که در سمت راست برای خانم ها و در سمت چپ مختص آقایان است .  در حیاط مسجد فضای سبز و باغچه و راه های در میان آن ها ایجاد کرده اند و سرویس های بهداشتی جدیدی نیز در سمت شرقی آن قرار گرفته است .

در هیچ جای مسجد کتیبه یا نوشته ای که تاریخ یا دوران احداث بنا را بیان کند دیده نمی شود و بر اساس شواهد و مستدات موجود ؛ قدمت بنا  حداقل به عصر ایلخانی و تیموری می رسد.

سقف مسجد در حال حاضر دارای پوشش فلزی و شیروانی بوده  و در داخل بنا ، کف با موزائیک پوشش یافته و دیواره ها و ستون ها تا ارتفاع 5/1 متری با سنگ مرمر سفید پوشیده شده اند .

سقف بنا از داخل چوبی است و در دیواره های دورتا دور بنا پنجره های کوچک و بزرگی تعبیه شده است .

در شبستان داخلی مسجد پانزده ستون به صورت سه ردیف پنج تای تعبیه شده  است . ستون های مورد بحث قطور بوده و در پایین به حالت مدور و در بالا به شکل مکعب در می آیند .

محراب بنا دارای تزئینات مقرنس  گچی است و با سنگ سیاه و مرمر سفید تزئین شده است . دور تا دور محراب را یک کتیبه قرآنی از جنس کاشی فراگرفته است .

در بخش شمالی و غربی مسجد یک فضای L   مانند وجود دارد به وسیله چند پله از صحن داخلی جدا می شود و دارای ارتفاع بیشتری است . در حال حاضر از این بخش به عنوان بخش زنانه استفاده می شود و این فضا در بخش غربی مسجد توسط یک دیوار کوتا با روکش سنگ مرمر نرده کشی شده است . در این فضا ده طاق نمای طاقچه دار بر روی دیوارها تعبیه شده است .

در صفحه 378 آثار تاریخی دماوند در مورد این بنا چنین نوشته شده است :

« ... حد فاصل میان ستون ردیف اول اضلاع شمال و غرب تا دیوار پیرامون بنا در اضلاع یاد شده ، کف مسجد حدود 60 سانتیمتر بلند تر است  که پدیده نویی در مسجد سازی است ... کهنسالان ده نمی دانند این وضعیت از اول بوده یا بعدها در مسجد جامع کیلان  ایجاد شده است .

بنا به گفته خادم مسجد مصالح به کار رفته در بنای مسجد جامع کیلان سنگ ، خشت و گل است. با توجه به این که تمام سطوح جانبی آن در حال حاضر دارای اندود بوده  لذا باید به گفته مذکور در مورد مصالح بنا اکتفا کرد .

در طول سالیان متمادی ، تعمیراتی در اجزای مختلف مسجد انجام شده که هر چند ضرورت آن انکار ناپذیر بوده اما در برخی موارد اعمال سلیقه ها هویت مسجد را دگرگون کرده است .

آخرین تعمیرات مسجد در سال های اخیر بوده که به دنبال آن کف بنا را نیز با موزائیک پوشانده اند .

در هیچ جای مسجد کتیبه یا نوشته ای که تاریخ یا دوران احداث بنا را بیان کند دیده نمی شود و بر اساس شواهد و مستدات موجود ؛ قدمت بنا حداقل به عصر ایلخانی و تیموری می رسد. »

146125889633854428

1461258896617587044

1461258896721511044

انتهای پیام/جمعه, 27 مه 2016  05:06 ب.ظ